Prawdziwa „twarz” komunikacji politycznej

Komunikacja polityczna czyli w jaki sposób przedstawiciele rządu oraz agencji rządowych manipulują informacjami podawanymi do wiadomości publicznej.

Nie trzeba mieć magistra ekonomii, aby wiedzieć, iż wszystkie grafiki czy inne ciekawe ilustracje pomagają w przedstawieniu skomplikowanych informacji. Osoby komunikujące się efektywnie wykorzystują różne formy swoich wypowiedzi np: metafory czy czy przykłady, aby lepiej zobrazować swoją wypowiedź. Dzięki temu punkt widzenia tych osób jest bardziej żywy. Niestety jednak, wiele osób w dziedzinie profesjonalnej komunikacji przekracza zbyt mocno swoje kompetencje ignorując tym samym cały proces komunikacji.

Polityczna nieuczciwość komunikacyjna

Efektowna komunikacja, to przede wszystkim przekazywanie faktów oraz danych, które mają znaczenie. U wielu polityków można zaobserwować politykę informacyjną wyglądającą jak polityka luster- rząd jest przedstawiany jako dom pełen luster, które udoskonalają polityczną rzeczywistość. Jeden z premierów III RP specjalizował się w działaniach medialnych, które polegały na prowadzeniu częstych wizyt w terenie (tak jakby kampania polityczna trwała cały czas). Niestety taka forma public relations jest zupełnie nie właściwa wobec społeczeństwa.Manipulacja wszystkimi informacjami i faktami przez przedstawicieli rządu i agencji rządowych jest bardzo częstym politycznym zjawiskiem, co w konsekwencji doprowadza do braku zaufania ze strony wyborców. Komunikacja to nie tylko wysyłanie informacji, to także porozumienie z tym co zostało już wcześniej przekazane. Niestety politycy poprzez nie dotrzymywanie słowa traktują sowich wyborców jak ciemny lud, którym można manipulować poprzez nie spełnione obietnice.

Brak standardów uczciwej politycznej komunikacji

Cały świat ma problemy z zanieczyszczeniem środowiska, jednak intensją standardy związane z jego ochroną. Niestety w politycznej komunikacji nie istnieją żadne standardy. Dlatego komunikacja polskiego rządu jest bardzo zła. W polityce można zauważyć zanieczyszczenie komunikacji poprzez brak odpowiedzialności polityków za wypowiedziane przez siebie słowa. Jeden z prezydentów USA stwierdził, iż jeśli podczas rozmowy nie można argumentami pokonać swojego rozmówcy to należy go wprawić w zakłopotanie bądź zakopać w słownym gnoju.Choć od wypowiedzi prezydenta USA minęło już kilka dekad to i tak Jego myślenie stosowane jest nadal przez niektórych polityków.

Public relations w polityce

Polityka wbrew powszechnej opinii to nie pokonywanie innych, lecz budowanie z nimi długotrwałych relacji dzięki komunikacji. Poprzez efektywną komunikację public relations można w polityce osiągnąć bardzo wiele. Jednak należy pamiętać, iż komunikacja polityczna powinna opierać się przede wszystkim na dotrzymywaniu słowa.
Wszyscy politycy są do swoich wystąpień bardzo dobrze przygotowywani przez specjalistów, jednak coraz częściej brakuje im politycznego zaufania. Osoby odpowiedzialne za wizerunek polityków kładą zbyt duży nacisk na wygląd zewnętrzny i mimikę, a zbyt mały na dobrą komunikację opartą na zaufaniu. Należy jednak pamiętać, iż zaufanie powinno być oparte na wiarygodności nie na manipulacji.
Public relations jest postrzegane obecnie bardzo negatywnie z powodu polityków, którzy używają różnych sztuczek z marketingu i promocji zamiast dobrej komunikacji.

Sztuczki komunikacyjne polityków

Wielu polityków sprawia wrażenie dobrze poinformowanych, jednak czy jest tak naprawdę? Politycy najczęściej posiadają gotowe odpowiedzi na zadawane pytania, nie wykazując przy tym żadnych chęci w nawiązaniu relacji. A przecież budowanie wzajemnych relacji z innymi jest bardzo ważnym elementem komunikacji. Która jest nie tylko jednostronną wypowiedzią, lecz dialogiem w którym dochodzi się do wzajemnego porozumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *